Domů » Různé » Advent – doba předvánoční

Advent – doba předvánoční

Pro 17, 2017
394 přečtení
Advent - doba předvánoční

Advent – doba předvánoční

 

Děti, věnce, trhy, parkování a punč

Děti píší Ježíškovi, co by rády dostaly pod stromeček, a těší se na vánoční prázdniny. Vchodové dveře ozdobí jeden adventní věnec a druhý se čtyřmi svíčkami přijde na stůl. Svíce symbolizují čtyři neděle před Štědrým dnem a o nedělích se také postupně rozsvěcejí. Uklízí se a gruntuje.

Předvánoční výzdoba zaplaví svět a rozezní se koledy. Nakupují se dárky. Na náměstích se pořádají adventní trhy, obchody mají žně a všude se objevuje tolik lidí, až se jeden diví, kde celý ten rok byli. Možná existují “vánoční lidé”, kteří se zhmotňují na začátku adventu a 24. prosince zase záhadně mizí.

Kdo chce zaparkovat ve městě, měl by vyrazit před rozedněním. Odpoledne by parkovací místo hledal jenom rozený optimista. Ostatně pro auta platí to samé, co pro lidi. Kde se jich tolik bere?

Advent je pěkný šrumec! Pro někoho stresující, pro jiného svižný. Situace je náročná, ale naštěstí nikoli zoufalá. Zachraňují ji hektolitry vánočního punče. Voní z dálky a chutná výborně.

Advent znamená příchod

Advent je slovo pocházející z latiny (adventus) a v překladu znamená příchod. Je to počátek církevního roku a jeho historii lze vysledovat do 5. století našeho letopočtu. Advent je vymezen čtyřmi nedělemi před svátkem Narození Páně a pro křesťany má význam duchovní přípravy na tuto událost.

Dnes je obecně toto předvánoční období vnímáno a prožíváno jako jedna z lidových tradic. V této souvislosti vám doporučujeme též článek Vánoční tradice.

Jaký si to uděláš, takový to máš

Občas může člověk zaslechnout stížnosti a lamentace na Vánoce. Že jsou moc hektické, příliš komerční a vůbec je to blázinec. Jako kdyby chudáci vánoční svátky byly opravdu takové. Nejsou. Je to slavnostní doba a jakou si ji uděláte, záleží jenom na vás. S trochou odstupu a tolerance mohou být Vánoce dokonce šťastné a veselé.

Foto: Pexels

 

Vložit komentář