Domů » Osobní rozvoj » Vděčnost, lék na mnohá soužení

Vděčnost, lék na mnohá soužení

Led 29, 2017
4092 přečtení
Vděčnost, lék na mnohá soužení

Vděčnost, lék na mnohá soužení

 

Proč je pocit vděčnosti  ve vašem životě tak důležitý?

Každá vyslaná myšlenka a emoce má svou vibraci a přitahuje k sobě situace podobného charakteru. V praktické rovině to znamená, že čím více projevujete vděčnosti, tím více si budete do svého života přitahovat události, které budou plodit další vděčnost. Tak prosté to je!

Ovšem i když je podstata jednoduchá, ne pro všechny je to snadno proveditelné. Cítit vděčnost? A za co? „V práci se mi nedaří.“ „Nemám žádné peníze.“ „Můj vysněný partner se ne a ne dostavit“. Jestli jste se v tomto výčtu našli, zkuste se na to teď s námi podívat z jiného úhlu.

Vděčnost plodí vděčnost, nespokojenost jen další nespokojenost

Jestliže vděčnost plodí vděčnost, platí to i naopak. Když cítím strach, vztek nebo jsem prostě jen věčně nespokojený, je možné, že si tím do života přitahuji situace, které mě utvrdí v mé další nespokojenosti?

Ano. Je to tak. Například si představte, že potkáte známého, který bude rozmrzelý, naštvaný a zavalí vás svými problémy a lamentacemi. Bude kolem dokola omílat své stížnosti a nebude k zastavení. Může se stát, že vám dojde trpělivost a zareagujete podrážděně. Dotyčný si z toho pak vyvodí, že má pravdu, že všechno stojí za houby. Přitom on sám je příčinou toho, jak na něho svět reaguje.

Za co být vděčný?

Chcete projevit vděčnost, ale máte pocit, že vám to nejde?

To je v pořádku. Dlouhá léta nám byl předkládán přístup zcela opačný. Že až získáme to, po čem toužíme, tak budeme vděční a šťastní. A najednou se tu snažíme svému mozku a podvědomí vysvětlit, že máme být nejdříve vděční a jako následek pak přijde odměna. To se jim ze začátku moc líbit nebude. Ale nenechte si to od nich vymluvit a vytrvejte. Stojí to za to!

Začněte na maličkostech

Můžete být vděční například za to:

Že jste se ráno probudily.
Že vyšlo slunce.
Že žijete v zemi, která netrpí chudobou ani válkami.
Že jste svobodná lidská bytost, která může cokoliv.
Že máte zdravého ducha a mysl.
Že jste samostatní.
Že můžete ráno vstát a jít do práce.
Že můžete vykonávat každodenní všední maličkosti.

Určitě toho časem spoustu vymyslíte sami.

Cesta k vděčnosti ve 3 krocích

1. Napište to!

Ne nadarmo se říká: Co je psáno, to je dáno!

Každý den si najděte chvilku a věnujte pár minut sepsání všech věcí, za které chcete poděkovat. Můžete si na to pořídit speciální sešit a nosit ho vždy po ruce. Psaní deníku vděčnosti je velice účinná metoda.

Když máte hotovo, můžete otočit list a vypsat si vše co byste si přáli. Napište to a při tom si představujte, že už to máte. Máte to a jste za to vděční. Představujte si to živě, do všech detailů. Buďte vděční, jako by, jste to už dostali.

2. Uvědomujte si během dne své myšlenky

Zaměřte se na své emoce i v průběhu dne. Ať už budou jakékoliv, zůstaňte v klidu. Jenom si je uvědomte. Snažte se prožívat vděčnost stále častěji. Z počátku to bude vyžadovat určité úsilí, ale tréninkem se vaše schopnosti v tomto směru zlepší.

3. Buďte se životem na stejné vlně

Svět je takový, jaký je. Některé věci můžete změnit, jiné jsou mimo dosah vašeho působení. Důležité je být s tím v souladu. Brát vše, co k vám přichází, jako důležitou zkušenost pro váš další vývoj. Vědět, že vše má svůj hlubší smysl. To vás osvobodí od nespokojenosti a pak teprve budete moci být opravdu vděční! A teprve až budete celým svým tělem i duchem vděční, pak zakusíte opravdový pocit štěští.

Foto: Maxpixel.freegreatpicture

 

 
2 komentáře

Vložit komentář